23 NİSAN GÖSTERİLERİ VE ÇOCUKLARIMIZ!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı! Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK tüm dünya çocuklarına armağan etmiş bu harika günü. Bizlerde her yıl, çocuklarımıza armağan edilen bu güzel günü, yine çocuklarımızla birlikte kutlarız. Ya da kutladığımızı zannederiz!

23 Nisan tarihinin yaklaşmasıyla birlikte okulları bir telaştır sardı ki sormayın. Çünkü o tören alanında en güzel gösteri yapan grup mutlaka bizim öğrencilerimiz olmalı. Ailelerde de bir heyecandır almış başını gidiyor. Neden mi? Eee çocuğumuz belki de ilk gösterisine çıkacak. Nasıl olurda heyecanlanmayız?

Kimisi rengarenk kıyafetler içerisinde birbirinden uyumlu hareketler yapar, kimisi adını bile hiç duymadığı bir kültüre ait kıyafetlerin içinde yine adını bile bilmediği bir dans gösterisi yapar… Çocukların bu sahne performansları da aileleri ve öğretmenleri öyle mutlu eder ki sormayın.

Peki ya çocuklar?

Acaba çocuklarımız da kendilerine armağan edilen bu harika günde, sırf ailelerin gönlü olsun, etraftaki seyirciler çok beğensin ve tüm okulların içerisindeki en harika gösteriyi kendiler sergilesin diye, hiç bir şekilde fikirleri alınmadan üzerlerine giydirilen ve ne anlama geldiğini bilmedikleri kıyafetler içerisinde, yapmak isteyip istemediğiyle ilgili kendisinin hiç fikri alınmadan kendi gelişiminden kat kat üstün bir yetenek beklenerek yapmaya zorlandığı o gösterilerle mutlu oluyor mu?

Acaba kaç öğretmenimiz, sırf çocuklarının istediği bir müzikle, çocuklarının istediği gösteri şekliyle tören alanında onca insanın karşısına çıkmayı göze alabilir? Ya da kaç anne babamız, çocuklarına armağan edilen bu güzel günde, hiç bir anlam taşımasa dahi, çocuklarının kendi istediği gibi gösterisini yapmasından gurur duyar?

Yoksa sizler, gösterinin tam ortasında tüm geleceğinden ümidini kesmiş şekilde yere oturup ağlamaya başlayan, gelişiminden kat kat yüksek performan beklentisinin verdiği stresle gösteriye çıkmadan önce altını ıslatan, ya da tam gösteri başladığında donuk donuk etrafı seyreden ve hiç bir şey yapamayan, çocuğunuzu veya öğrencilerinizi henüz sahnede görmediniz mi?

Çocuklarımıza armağan edilen ve onların gönüllerince geçirmesi gereken bu güzel günlerin, biz yetişkinlerin hırsları, zevkleri ve egolarına yenik düşmemesi dileğiyle…

23 NİSANIMIZ KUTLU OLSUN!

Alper Yusuf KÖROĞLU

OKUL ÖNCESİ YAZARLAR SİTESİ EDİTÖRÜ

Uzman – Eğitimci – Yazar

2 Responses to “23 NİSAN GÖSTERİLERİ VE ÇOCUKLARIMIZ!”

 • şule:

  1-aileler izin verse emin olun gösterileri çocuklar hazırlar ve sunardı..
  2-bu arada ne kadar takıntı yapıldı bu gösteriler..çok mu zor geliyor hazırlamak.eee öğretmen olmak kolay değil gülü seven dikenine katlanıcak.

 • admin:

  Evet çok haklısınız verdiğiniz yanıtlarda ama şunları da unutmamak gerekli:

  1- ailelerin ve öğretmenlerin çoğu çocukların istedikleri gibi gösteri yapmalarına izin vermiyor,
  2- okul öncesi eğitim yalnızca motamot ve rutin gösteriler ve sanat etkinlikleri sergilerinden ibaret değildir.

Leave a Reply