Okul Öncesinde Yıl Sonu Gösterileri Nasıl Olmalı?

Merhaba Değerli Okurlar;

Bu yazımda sizlere nacizane tecrübelerim ile yıl sonu gösterilerinde öğretmenlerin velilerin izlemeleri gereken yolun nasıl olması gerektiği konusunda bilgi vermek istedim. Hazırlıktan organizasyon aşamalarına tüm alanları mümkün oldukça aşağıda sizlere açıklamaya çalışacağım.

Değerli öğretmenim yıl sonu gösterileri yapmaktaki amacımız çocuklarımız toplum önünde kendine ifade etme kabiliyetlerine destek olmak ve sunum yeteneklerini desteklemektir. Yıl sonu gösterilerimizi hazırlarken bu mantıkla hareket edersek daha başarılı bir gösteri ortaya koyabiliriz.

Gösterilere hazırlıklar ne zaman başlamalı?

Yıl sonu gösterilerimizde ne yapacağımıza mutlaka ve mutlaka çocuklarımızı tanıdıktan sonra karar vermeliyiz. Bu zaman genel olarak 1 ay ile ifade edilir ama grubun dinamizmine göre bu süre uzayabilir ama kısa tutmamak en ideali olacaktır. Okullar eylül ayının 2. haftası başladığına göre en ideal zaman ekim sonu olacaktır. Aklınıza hemen şu soru gelebilir neden bu kadar erken? Erken olmasının sebebi hem velilerin bilinç olarak buna hazırlanmasını sağlamak hem de son 1 aya bu işin sıkıştırılarak çocuklar, aileler ve öğretmen üzerinde stres unsuru olmasını engellemektir. Gösterimizin parçaları oyun veya drama şeklinde kasım ayından başlanarak çocuklara verilmelidir.

Nasıl Bir Gösteri Seçilmeli?

Seçeceğimiz gösteride tüm velilerimizin istediği şu olacaktır her çocuk eşit rol alsın veya baş rol olacaksa benim çocuğum baş rolü alsın. Velilerimizden alacağımız dönütler tamamen veliler ile olan diyaloğumuz ile ilgili aslında veliler ile öğretmen-veli boyutunda sıcak bir ilişki kurulmuş ise çocuğunun alacağı rolün çeşidinin velinin gözünde pek bir farkı olmayacaktır çünkü bizler her rolün ayrı bir önemi olduğunu velimize uzun uzun ve samimi bir şekilde ifade etmiş olacağız zaten.

Fakat yine de her zaman için okul öncesi yıl sonu gösterilerinde bütün çocukların ortak rol alabilecekleri rontlar, dramatizasyon çalışmaları ve bireysel taklit etkinlikleri bizi başarıya götürmede daha etkili olacaktır. Gösterimizin süresi rontlarda 4 dakikadan az dramatizasyon çalışmalarında ise 10 dakikadan fazla olmamalıdır.

Seçeceğimiz gösteri yıl içinde oynanan oyunlardan olur ve günler hatta haftalar süren hummalı provalar zincirine dönüşmesi daha başarılı bir sonuç ortaya çıkacaktır.

Gösteri Nerede Yapılmalı?

Yıl sonu gösterileri her alanda yapılabilir özellikte hazırlanmış olabilir.  Sunumun yapılacağı alana göre dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var onlara kısaca değinmek istiyorum.

Açık alanda ise; çocukların ve izleyicilerin gözüne güneş gelmediğinden, izleyicilerin rahat oturabileceği bir ortamın hazırlandığından, izleyicilerin gösteri esnasında su ihtiyacının rahat karşılanabilir olduğundan, görüntü kaydı yapmak isteyen aileler için özel bir kısım ayarlanmış olduğundan, varsa protokol için özel koltuklar, sehba, sehba örtüsü, kişi sayısı kadar pet su, cam bardak ve peçete olduğundan, ses sisteminin kablolarının çocuklara ve izleyicilere engel ve zarar vermeyecek şekilde hazırlanmış olduğundan, ses sistemi içinde mutlaka kablosuz mikrofon ve yaka mikrofonu olduğundan, ses sistemini yönetecek kişi için 1 de yedek bilgisayar, dvd olduğundan, çocukların sahneye giriş çıkışları ve hazırlanmaları için yeterli büyüklükte bir arka alan olduğundan emin olmamız gerekir.

Kapalı alanda ise; izleyicilerin rahat oturabileceği klimalı bir ortamın hazırlandığından, görüntü kaydı yapmak isteyen aileler için özel bir kısım ayarlanmış olduğundan, varsa protokol için özel koltuklar, sehba, sehba örtüsü, kişi sayısı kadar pet su, cam bardak ve peçete olduğundan, ses sisteminin kablolarının çocuklara engel ve zarar vermeyecek şekilde hazırlanmış olduğundan, ses sistemi içinde mutlaka kablosuz mikrofon ve yaka mikrofonu olduğundan, ses sistemini yönetecek kişi için 1 de yedek bilgisayar, dvd olduğundan, çocukların sahneye giriş çıkışları ve hazırlanmaları için yeterli büyüklükte bir arka alan olduğundan emin olmamız gerekir.

İhtiyaçlardan da anlaşıldığı üzere açık alanda yapmak her ne kadar daha güzel olsa da özel olarak bu iş için tasarlanmış bir alan yoksa ve tüm hazırlığı biz yapacaksak (okul bahçesi gibi) mümkünse kapalı ve bu işler için daha önce de kullanılmış bir mekan olması daha iyi olacaktır.

Davetiye Nasıl Olmalı?

Davetiye yıl sonu gösterilerinin olmazsa olmazlarındandır. Davetiye mutlaka profesyonel bir kişiye veya şirkete 2. dönemin başında en az 3 değişik seçenekli olarak hazırlatılmalı ve öğretmenler odasında oylamaya sunulmalıdır. Davetiyede fazla süse kaçmamak gerekir. Davetiyede etkinlik günü, saati ve etkinlik yeri belirtilmeli ve okul müdürünün velileri davet eden bir sözü olmalıdır. Davetiyelerde imza kullanılmaz. Davetiyeler etkinlikten 7-10 gün önce velilere ulaştırılmalı mümkünse öğretmen tarafından elden verilmelidir.

Okul aile birlikleri yıl sonu gösterilerinden ücret almalı mı?

Yıl sonu gösterilerinin davetiyeleri bilet gibi kullanılarak okula gelir getirmek maksatlı satılabilir fakat etik olarak çocuğun kendi ailesi (anne, baba, kardeş) için biletler ücretsiz olarak verilmelidir. Gelir olması isteniyor ise her aileye 5 bilet verilerek ailelerin arkadaşlarını da getirmelerine olanak sağlanmalı ve okula gelir edilmelidir.

Yıl sonu gösterilerinde özel kostüm alınmalı veya kiralanmalı mı?

Yıl sonu gösterimizde eğer özel bir gösteri sunacaksak bu olmalı tabii ki fakat bunun ücret olarak velilere yansıtılması velilerin haklı tepkisini toplayabilir. Yıl sonu gösterisi için kıyafet seçimi, alımı veya kiralanması  işi mutlaka yıl sonu gösterisi ile ilgili yapılacak bir veli toplantısında sınıf annesine bırakılmalı öğretmen sadece ihtiyaç duyduğu kıyafeti tarif etmelidir. Mümkünse seçilecek kıyafetler gündelik olarak da kullanılabilir nitelikte olmalıdır. Eğer bir kelebek rondu yapılacaksa çocuklar beyaz pantolan, beyaz, ayakkabı, beyaz tşört giyip öğretmenleri veya aile katılımı etkinliği ile velileri tarafından yapılacak kanatları takarak iş bu şekilde de halledilebilir.

Sahnenin Hazırlanması

Yıl sonu gösterisinin olacağı sahnenin arkasının mutlaka süslenmesi gerekmektedir. Arkada şu öğelerin olması güzel olacaktır. Okulun ismi ve yıl sonu gösterisi yazılı pankart, Türk Bayrağı ve Atatürk resmi, gösterinin şekline göre arkada doğa, uzay vs temaları.

Beni hayalim yıl sonunda çocukların değil velilerin gösteri yaparak çocuklarında izleyerek bitirdiği bir eğitim-öğretim yılıdır her zaman için..

Şimdilik yıl sonu gösterileri ile söyleyeceklerim bu kadar tüm çocuklara, ailelere ve öğretmen arkadaşlarıma başarılar diliyorum. 16.06.2010

Saygılarımla…

Tamer UZUNER

EĞİTİMCİ – YAZAR

One Response to “Okul Öncesinde Yıl Sonu Gösterileri Nasıl Olmalı?”

 • Aylin Çakır:

  Merhaba..
  Facebookdan mesaj geldiğinde yazınızın başlığı ilgimi çekti çünkü ben yıl sonu gösterilerinin çokta gerekli ve uygun olduğunu düşünmüyorum..
  Günlerce yada haftalarca çocukları belli kalıplara sokarak hiç tanımadıkları onlarca insanın karşısında kukla gibi oynatmak bence çok da doğru değil, her çocuk bundan zevk almayabilir, ve üstelik o gösteride sadece ayakta da dikilebilir..
  Geçen günlerde şahit olduğum bir gösteride bazı çocuklar sahnede mutluyken bazıları zorla yaptı ve 1 tanesi sadece dikildi.. En güzelini yaptı bence, canı oynamak istemzse o yaştaki bir çocuk o kadar izleyicinin karşısında kendini göstermek zorunda değil, kimse ona zorla birşey yaptıramaz..
  Ailelere gelince onlar o kadar mutlularki çocuklarının birşeyler yapabildklerini gördüklerinde.. Eğer çocuğunun ne yapabildiğiyle bu kadar ilgileniyorsa bir veli, 1 gününü okula ayırarak onunla vakit geçirebilir, onu gözlemleyebilir ve onun katıldığı her etkinliğe katılabilir..
  Eğer illaki bir gösteri olmak zorunda derseniz, o gösteri içinde öyle uzun çalışmalara gerek yok bence..
  O gün çocukların günü ise yaratıcıkları engellenmeden, zevk aldıkları şeyi yapmalılar değil mi? O zaman sene içerisinde en zevk aldığı oyunlar oynanabilir, en sevdikleri oyun tekrardan dramatize edilebilir ve öğrendikleri şarkıları, parmak oyunlarını ve tekerlemelerini dilerlerse ailelerine gösterebilir, hatta onlarla söyleyebilirler..
  Kısacası çocuk okulda en çok neyi yapmaktan zevk alıyorsa o gösteride de onu göstermeli.. O zaman herkesin gönlü olur…
  Saygılarımla..

Leave a Reply